Projektowanie bez granic – wirtualny spacer po własnym domu

Projektowanie bez granic – zapraszamy na wirtualny spacer po własnym domu…

Z czym kojarzy Ci się projektowanie na odległość? Wiele osób wyobraża sobie to tak: „wyszukujesz projektanta w Internecie, zlecasz mu pracę i na etapie powstawania projektu kontaktujecie się poprzez Skype, telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej. Gdy projekt masz już w ręku, kończycie współpracę, a resztę załatwiasz sam. Wybierając taki rodzaj zlecenia, zakładasz również, że brak możliwości spotkania może nieco przedłużyć prace, bo na odległość wszystko ciągnie się dłużej”. Jeśli w ten sposób widzisz projektowanie na odległość, musisz wiedzieć, że czasy nieco się zmieniły, a projektanci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, korzystając obecnie z takich narzędzi, które mogą Cię naprawdę zaskoczyć!

Komunikacja i odpowiednie narzędzia

Projektowanie na odległość nie stanowi większego problemu, ale nie ma co ukrywać – komunikatywność projektanta ma ogromne znaczenie. Jest niezbędna już na etapie wywiadu i oceny prac. Potem następuje elektroniczna wymiana dokumentów i można zaczynać. Znamy wielu klientów, którzy wręcz wolą korespondencję mailową. Mają możliwość przemyślenia odpowiedzi na pytania zebrane w jednej wiadomości i spokojne rozwinięcie najważniejszych tematów.

Uzupełnieniem komunikatywności projektanta jest odpowiednie oprogramowanie. Praca w technologii BIM (Building Information Modeling), którą stosujemy, umożliwia udział w projektowaniu nie tylko wszystkich specjalistów, ale przede wszystkim Inwestora. Zleceniodawca na każdym etapie projektowania ma dostęp do wprowadzonych zmian poprzez analizę rysunków, wizualizacji czy animacji. Do dyspozycji ma bowiem wirtualny model, w którym może się poruszać i sprawdzać czy odpowiada jego potrzebom. Dzięki technologii BIM nie trzeba być architektem, czy posiadać szczególną wyobraźnię przestrzenną, żeby doświadczyć i poczuć zaprojektowaną przestrzeń. To jest właśnie klucz do profesjonalnej obsługi wszystkich projektów „na odległość”.

Rozwiewamy wątpliwości inwestorów

Zastanawiając się nad zleceniem projektu osobom z najdalszych zakątków kraju, inwestorzy borykają się z kilkoma istotnymi wątpliwościami. Przede wszystkim są to obawy związane z właściwym odzwierciedleniem projektu w rzeczywistości. Te obiekcje powinny zniknąć, gdy zobaczą wnętrze w technologii BIM. Wówczas rozwieją się również wątpliwości związane z czasem, gdyż stały dostęp do zaprojektowanej przestrzeni i wszystkich zmian raczej przyspiesza prace i decyzje inwestora. Kolejna obawa związana jest z dokumentacją, którą zwykle, jako projektanci bierzemy na siebie. Ponieważ mamy już doświadczenie w prowadzeniu prac na odległość, możemy tylko zapewnić, że komunikacja elektroniczna z urzędami pozwoliła nam niejednokrotnie skrócić czas całego procesu. A co z doglądaniem budowy? Ten problem także jesteśmy w stanie rozwiązać, polecając jedną ze sprawdzonych ekip, z którymi współpracujemy. Zalety takiego rozwiązania są ogromne – współpraca z dobrą i sprawdzoną ekipą budowlaną, znacznie ułatwia i porządkuje prace, dlatego inwestor nie musi martwić się już o sposób komunikacji pomiędzy projektantem a wykonawcą.

Zalety projektów „na odległość”

Jeśli wciąż masz obawy, że projekt zlecony „na odległość” może być złym wyborem, musisz wiedzieć, że w naszej pracowni nie ma granic. Dzięki nowoczesnym narzędziom do projektowania, możesz być na drugim końcu Polski i cały czas brać udział w projektowaniu nie ponosząc dodatkowych kosztów. To sprawdza się również w sytuacjach, kiedy mieszkasz w zupełnie innym mieście, niż to, w którym odbywają się prace! Wówczas możesz współpracować z nami, bez konieczności ciągłego podróżowania „na budowę”, nadzorując projekt wirtualnie, ze swojego miejsca zamieszkania.

Zapraszamy Cię na wirtualny spacer po inwestycji, którą niedawno zakończyliśmy. Prace projektowe trwały niecałe dwa miesiące, ponieważ inwestor codziennie „przechadzał” się po swoim nowym domu, zgłaszając uwagi i sugestie do ciągle zmieniającego się projektu. Ty też masz taką możliwość. Zapraszamy do współpracy!

Może zainteresujesz się również innymi artykułami?