...

DOM w budowie – krok po kroku

Realizacja jednego z naszych projektów – domu jednorodzinnego w Gdańsku. Dom został opublikowany w katalogu Złote Projekty. Projekt powstał przy ścisłej współpracy architekt – inwestor.

Praca na wysokości – pompa do betonu przepompowuje z „gruszki” beton, którym pracownik wypełnia zaszalowaną przestrzeń projektowanego podciągu. Jak widać prace te można wykonywać również w mroźne dni, nawet do minus 15 st C, beton powinien zawierać dodatki- tzw. beton mrozoodporny lub zimowy. Można stosować gotowy beton wykonany w betoniarni i dowieziony na miejsce.

Po wyznaczaniu dokładnego miejsca na placu budowy, koparka zdejmuje wierzchnią warstwę gruntu i wykonuje wykopy pod fundamenty. Po zaszalowaniu (lub nie – szalunkiem może być grunt) wylewa się ławy i stopy fundamentowe.

Gotowe i zabezpieczone fundamenty są zasypywane piachem, który później będzie ubijany.

Płyta betonowa parteru wylana, teraz hydroizolacja pozioma.

Powstają ściany parteru. W tym wypadku są to bloczki gazobetonowe. Pojawiły się nadproża – gotowe prefabrykowane elementy. Strop monolityczny (wylewana płyta żel-bet) wymaga pełnego szalowania i stemplowanie. Można również wykonywać stropy gęsto-żebrowe.

Według projektu konstrukcyjnego powstaje zbrojenie stropu.

A tak wygląda cały strop przed wylaniem betonu – kawał dobrej roboty!

Połączenie trzech elementów konstrukcyjnych – stropu, wieńca i słupa.

Przygotowany strop jest zalewany betonem.

Jeszcze parę drobiazgów i dom będzie gotowy.

Może zainteresujesz się również innymi artykułami?

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.