Dom na nietypowej działce

Dom na nietypowej działce

Tylko pozornie arogancko ekstrawagancki kształt domu. Działka i jej cechy wymusza optymalizację projektu. Jest to pretekst do świetnie zabawy, która się sama tłumaczy.

„Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma” – przysłowie, idealnie pasujące do sytuacji naszego inwestora, który po wielu latach zdecydował się na wykorzystanie swojej bardzo nietypowej działki, by zamieszkać na niej na stałe. Co takiego powstrzymywało go do tej pory?

Nietypowa działka to duże wyzwanie.

Nasz klient od dawna, każdego lata korzystał z urokliwie położonej działki, jednak dopiero po latach zdecydował się postawić na niej całoroczny dom dla swojej dużej rodziny. Nie ma się co dziwić. Działka na trójkątny kształt, przez teren przepływa kanał wodny, a górą przechodzi linia wysokiego napięcia. Ponadto na niezbyt równym terenie rośnie piękne kilkusetletnie drzewo, a powierzchnia parceli nie jest duża i do tego graniczy z innymi posesjami. Teren świetnie nadaje się na usytuowanie niewielkiego domku letniskowego, ale trudno wyobrazić tu sobie komfortowy dom spełniający wszystkie warunki zabudowy.

Dobry architekt z ogromną wyobraźnią.

Zamiast przestraszyć się niełatwych warunków, jakie narzucał kształt działki, postaraliśmy się wykorzysta
jej ograniczenia. Okazało się, że „nie taki diabeł straszny…”. Nietypowe warunki zabudowy z pewnością są wymagające, ale dają też ogromne pole do popisu architektom z dużą wyobraźnią. Ostateczny projekt, według którego powstał dom o dość oryginalnych kształtach i rozwiązaniach, usatysfakcjonował nie tylko nas, ale przede wszystkich pięcioosobową rodzinę inwestora, który nie wierzył, że jego działka kiedykolwiek będzie możliwa do zamieszkania.

Trójkątna działka to wyzwanie architekta

Działki w kształcie trójkąta są dość rzadko oferowane, gdyż trudno znaleźć na nie amatorów. Nic dziwnego, ich rozsądne zagospodarowanie przysparza bowiem wielu kłopotów. Jeśli do tego powierzchnia parceli nie jest zbyt duża, dom z pewnością nie będzie podobny do innych, ponieważ wymaga indywidualnego podejścia niemal na każdym etapie projektu i budowy. W tym przypadku oprócz kształtu terenu, musieliśmy wziąć pod uwagę kilka innych, równie istotnych elementów. Trudność polegała na tym, by wpasować bryłę domu w taki sposób, aby nie wymagała ścięcia wartościowego drzewa, nie naruszyła linii wysokiego napięcia i ominęła rów z wodą. Projekt musiał być wykonany również zgodnie z obowiązującymi przepisami ograniczającymi odległość od sąsiadów. Było ciężko, ale efektem jest niezwykle ciekawy dom, który został niemal „wyrzeźbiony”, aby mógł stanąć na tym niezwykle wymagającym terenie.

Może zainteresujesz się również innymi artykułami?