Ciekawy dom na wąskiej działce? TAK?

Na wąskiej działce trudno jest zaplanować ciekawy i pełnowartościowy dom. Szczególnie, że parcela wydłużonego prostokąta narzuca budującemu wiele ograniczeń. Ale dla dobrego architekta, nawet szerokość działki do 9 metrów (jak załączony) nie stanowi problemu.

Liczy się pomysł!

Przepisy nie takie straszne

Dom na długiej i wąskiej działce wcale nie ogranicza inwestora do postawienia pełnowartościowego i wygodnego domu. Choć na takim terenie trudno jest zachować wymagane prawem odstępy od jego krawędzi, to sprawa nie jest z góry przesądzona! Jeśli działka ma poniżej 16 m szerokości, to dzięki przepisom od 2009 roku, bez żadnych dodatkowych formalności, możemy usytuować budynek w odległości 1,5 m od granic parceli. Właściciele szerszego terenu muszą w takim przypadku spełnić dodatkowe warunki. Dzięki mniej restrykcyjnym zapisom można maksymalnie wykorzystać teren pod zabudowę i wcale nie musimy tego robić kosztem prywatności swojej i przyszłych sąsiadów – sekret tkwi w pomysłowym projekcie.

Standardowe trudności na wąskiej działce

Tradycyjny projekt domu na szerokiej parceli pozwala ustawić budynek w taki sposób, aby zachować maksymalną prywatność wobec sąsiadów, a do tego zachować estetykę wizualną. Wówczas na szerszych ścianach prostokątnego budynku zaprojektowane są okna oraz wejście główne. Obok zwykle znajduje się garaż, a wszystko wygląda estetycznie i jest bardzo funkcjonalne.

Węższy teren wprowadza dość duże ograniczenia. Przede wszystkim dlatego, że budynek musi stanąć bokiem do ulicy, zatem do rozstrzygnięcia pozostaje podstawowa decyzja, czy wejście zaprojektować na krótszej ścianie, czy też z boku budynku. To z kolei generuje kolejne rozterki związane z usytuowaniem garażu. Można go „przykleić” do szerszej ściany i pogodzić się z nieciekawą elewacją od ulicy lub postawić w głębi działki i codziennie manewrować na wąskim podjeździe. Warto pamiętać, że zbyt ciasna przestrzeń przed garażem, a także za duży kąt skrętu przed bramą wjazdową spowoduje problemy podczas jej codziennego użytkowania.

Dom na wąskiej działce nie musi być nudny!

Odrolnione i oddane pod zabudowę wąskie i długie działki to zwykle zmora inwestorów szukających wygodnych terenów pod zabudowę. Czasami jednak niewielka szerokość parceli może stać się jej zaletą. Dlaczego? Powody są przynajmniej dwa. Po pierwsze, cena. Z uwagi na trudności związane z projektem domu, „niewymiarowe” tereny, choć powierzchniowo porównywalne z tymi szerokimi, są po prostu tańsze. Po drugie, projekt. Tak! Według nas nawet na bardzo wąskiej działce można wybudować dom, który będzie nie tylko pełnowartościowy, ale również ciekawy i bardzo funkcjonalny.
Spory garaż połączony z domem (z miejscem nie tylko na samochód), duży salon, wygodna kuchnia z jadalnią, dwie łazienki i 3 przestronne sypialnie, z których żadna nie jest pokojem przechodnim. Do tego duże okna w salonie z widokiem na ogród, wejście usytuowane na szerszej ścianie i estetyczny oraz nowoczesny wygląd budynku z każdej strony. Na deser duży zielony taras na dachu, który pozwala odzyskać utraconą przestrzeń ogrodową! A wszystko na działce o szerokości nieprzekraczającej 9 metrów! Dla nas taki projekt nie stanowi większego problemu.

Projekt na miarę

Ponieważ wąskie działki coraz częściej pojawiają się wśród ofert nieruchomości, nie trudno jest znaleźć także gotowe plany domów pasujących do takich „parceli”. To oczywiście odpowiedź na potrzeby rynku, ale decydując się na zakup takiego projektu, trzeba liczyć się z dość dużym ryzykiem. Po pierwsze, dlatego że tylko projekt stworzony na miarę jest w stanie wykorzystać każdy cenny metr kwadratowy niewielkiej działki. Po drugie zaś, niewiele jest gotowych projektów, które idealnie wpisują się w potrzeby inwestora i niemal zawsze pociągają za sobą dodatkowe koszty lub co gorsza – rozczarowanie ostatecznym efektem.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób postawić przestronny, praktyczny i wygodny dom na wąskiej działce, nie zwlekaj i koniecznie odwiedź nasze biuro projektowe.

Może zainteresujesz się również innymi artykułami?